Transport

Jak zachować się w sytuacji wypadku na motocyklu?

Jak zachować się w sytuacji wypadku na motocyklu?

Zapobieganie jest lepsze niż leczenie, czy kiedykolwiek to słyszałeś? Stąd tak ważne jest wyposażenie motocykla. W obliczu prawdopodobieństwa wypadku motocyklowego, pierwszą rzeczą, jaką musimy zrobić, jest odpowiednie wyposażenie się, i to o każdej porze roku!

Motocykl niema karoserii, która by nas chroniła, ani pasów bezpieczeństwa, które utrzymywałyby nas w miejscu, dlatego motocyklista może nie przeżyć zderzenia z samochodem osobowym. Z tego powodu ważne jest noszenie atestowanego kasku i akcesoriów ochronnych, takich jak kurtka, spodnie, rękawice i buty. W razie wypadku motocyklowego mogą one zminimalizować jego skutki, a w przypadku kasków – uratować nam życie.

Lekceważenie tych elementów bezpieczeństwa jest postawą niedbałą i nieodpowiedzialną. Noszenie samego kasku zmniejsza prawdopodobieństwo doznania poważnego urazu o 25%. A współczynnik ochrony pozostałych akcesoriów jest znacznie wyższy niż w przypadku odzieży „ulicznej”.

Czy lato ma wpływ na wypadki motocyklowe?

Tak. Najgorętsze miesiące w roku są krytyczne. W sezonie letnim liczba wypadków doznawanych przez motocyklistów wzrasta o 47%. To jasne: zamiast być dobrze wyposażonym, wielu motocyklistów woli jeździć na motorze w koszulce z krótkim rękawem, szortach, a nawet w klapkach…

Aby zapobiec konsekwencjom wypadku motocyklowego, bądź latem dobrze wyposażony! Na rynku znajdziesz kaski i akcesoria zaprojektowane z myślą o wysokich temperaturach. Jak chcesz spędzić lato, ciesząc się jazdą na motorze z odpowiednim wyposażeniem, czy w centrum medycznym lecząc urazy powstałe w wyniku jazdy w krótkich spodenkach?

Co zrobić, jeśli jesteś świadkiem wypadku motocyklowego?

Jeśli jesteś świadkiem wypadku motocyklowego, sposób postępowania będzie się znacznie różnił w zależności od tego, gdzie i jak doszło do wypadku. A także w zależności od konsekwencji. Z reguły jednak w pierwszej kolejności należy zabezpieczyć teren, tzn. zapobiec kolejnemu wypadkowi o gorszych skutkach. Zdarza się to niestety dość często.

Po wypadku drogowym, choćby najmniejszym, następuje moment oszołomienia, w którym zachowujemy się w sposób impulsywny. W wielu przypadkach zajmujemy części drogi, na których możemy być narażeni na niebezpieczeństwo. Zamiast pędzić z jednej strony na drugą, nie wiedząc dokładnie, jak się zachować, należy się uspokoić.

Ochrona terenu. Ten krok polega na usunięciu z drogi wszystkiego, co przeszkadza. Jeśli nie jest to możliwe, przeszkody powinny być zasygnalizowane np. odblaskowym trójkątem, aby inni kierowcy byli świadomi sytuacji.

Zawiadom służby. Następnie, w razie potrzeby, należy powiadomić ekipy ratunkowe. Należy pamiętać, że zostaniesz poproszony o informacje, które muszą być bardzo jasne i dotyczyć osób biorących udział w wypadku, miejsca wypadku, pojazdów biorących w nim udział itp. Nie należy denerwować się podczas rozmowy z operatorem, aby nie opóźniać przybycia pomocy.

Pomóż poszkodowanym. Na koniec zwróć uwagę na ofiary. Podczas rozmowy, specjaliści powiedzą Ci, co masz robić. Należy bezwzględnie stosować się do ich zaleceń, gdyż nieprawidłowe postępowanie z poszkodowanym może mieć fatalne skutki.