Ekonomia

Na czym polega zawód księgowego?

Na czym polega zawód księgowego?

Lubisz liczyć i ogólnie rzecz biorąc przepadasz za pracą z różnymi cyferkami? Wolisz wiedzieć dokładnie, co masz do zrobienia i postępować zgodnie ze schematem, niżeli samodzielnie wymyślać jakieś nowe rozwiązania, tworzyć w głowie pewne koncepcje i na każdym kroku wykazywać się ponadprzeciętną kreatywnością? W takim razie praca księgowego rzeczywiście może okazać się dla ciebie idealna.

Księgowość nie jest łatwą branżą, ale z wielu powodów jest branżą całkiem sympatyczną. Tutaj nie ma bowiem konieczności ciągłego wykazywania się, popisywania się i robienia jakichś rzeczy ponad normę. Liczy się to, by wypełniać właśnie te podstawowe i kluczowe zadania. A z czasem dosłownie wchodzi to człowiekowi w krew i staje się automatyczne, dzięki czemu nie trzeba nawet zastanawiać się nad tym, czy przypadkiem nie popełniło się gdzieś błędy.

W pracy księgowego te błędy trzeba ograniczać do minimum, a najlepiej… do zera. Perfekcyjna znajomość przepisów podatkowych to absolutny „must have”, bo jeśli tej znajomości nie posiądziesz, nie będziesz w stanie płynnie świadczyć usług księgowych dla klientów, albowiem w trakcie takiej pracy co i rusz trzeba się wykazać znajomością konkretnego przepisu, by wypełnić jakąś rubrykę, doradzić klientowi lub odpowiednio spreparować niezbędny wniosek.

Księgowość nakłada na zajmujące się nią osoby sporą odpowiedzialność. Musisz być na to gotowy. Popełniony przez ciebie błąd nie zostanie tak szybko zapomniany, zwłaszcza jeśli będzie mieć on duży wpływ na ostateczny przebieg jakiejś sprawy czy np. funkcjonowanie całej firmy. Nikt nie chce mieć przecież problemów z Urzędem Skarbowym. Ty jako księgowy musisz dbać o to, aby twoi klienci w takie tarapaty nigdy nie wpadali.

Teraz jednak każda praca, w której zarabia się chociażby ciut więcej niżeli najniższą krajową, jest pracą wymagającą dużej odpowiedzialności za swoje postępowanie. Najlepiej więc do tego przywyknąć. Jeżeli znasz się na jakimś fachu, wiesz też, że błędy raczej nie będą ci się przytrafiać.

Wiele świetnych zagadnień ze świata finansów i inwestycji poruszamy też na www.artbiznes.pl.