Transport

10 rzeczy, które powinieneś sprawdzić przed zakupem używanego samochodu

10 rzeczy, które powinieneś sprawdzić przed zakupem używanego samochodu

Więc jeśli kwestia, czy kupić nowy, czy używany samochód jest już jasna zaczynasz zastanawiać się jak to zrobić dobrze. Kupowanie używanego samochodu może być świetnym sposobem na przemieszczanie się bez dużej inwestycji w cenę nowego pojazdu. Ale skąd masz wiedzieć, czy używany pojazd faktycznie odpowiada zamieszczonemu w internecie opisowi?
Poniższa lista kontrolna wskaże Ci, na co zwrócić uwagę kupując używany samochód od prywatnego sprzedawcy lub komisu samochodowego, tak abyś mógł bez nerwów dokonać dobrego wyboru.

Co zawsze wymaga twojego sprawdzenia przed zakupem używanego samochodu?

1. Historia pojazdu

Uzyskaj jak najwięcej informacji od obecnego właściciela, a następnie przeprowadź własne badania. Skorzystaj z numeru VIN (numeru identyfikacyjnego odpowiednio platforma powie Ci, np. czy samochód brał udział w jakimś wypadku.

2. Uszkodzenia lakieru i rdza

Przejdź spokojnym krokiem dookoła samochodu i przyglądaj się czy nie widać odprysków lakieru. Dodatkowo wypatruj zardzewiałych plam. Niewielkie kropki rdzy niekoniecznie powinny Cię niepokoić, ponieważ można je dość łatwo naprawić. Jeśli są jednak miejsca, w których metal jest całkowicie przerdzewiały, warto dobrze przemyśleć zakup.

3. Ocena podwozia

Chodząc po wokół pojazdu warto również zwrócić uwagę na problemy z podwoziem. Czy samochód stoi poziomo na ziemi? Czy coś zwisa z podwozia? Zwróć szczególną uwagę na zderzaki i zajrzyj do wnętrza bagażnika i pod maskę w poszukiwaniu pod kątem nowych śrub lub wypaczeń, które mogą wskazywać na niedawny wypadek.

4. Ocena silnika

Silnik jest najważniejszą częścią każdego pojazdu. Gdy samochód jest wyłączony, podnieś maskę i wizualnie sprawdź silnik pod kątem: wycieków płynów, korozji oraz pękniętych węży i pasków. Sprawdź, czy prętowy wskaźnik oleju nie odbarwił się – olej powinien być jasnobrązowy, a płyn przekładniowy różowy lub czerwony.

5. Stan opon

Bieżnik opon powinien być znoszony równomiernie, a wszystkie cztery powinny być takie same. Nierówny bieżnik lub dodatkowe zużycie niektórych opon często oznacza słabą zbieżność, co może być objawem problemów ze sterowaniem, zawieszeniem lub podwoziem. Źle skalibrowany samochód będzie zjeżdżał w prawo lub w lewo podczas jazdy.

6. Przebieg

Przeciętny samochód przejeżdża około 20 000 km rocznie. Aby dowiedzieć się, czy samochód, na który patrzysz, ma duży, czy mały przebieg, podziel liczbę na liczniku kilometrów przez wiek pojazdu. Samochód z dużym przebiegiem będzie miał bardziej zużyte wszystkie elementy mechaniczne.

7. Elektronika wewnętrzna

Warto dokładnie sprawdzić elektronikę. Włączanie radia, gdy ze swoją ulubioną piosenką, to jedna z małych radości posiadania samochodu. Naciśnij kilka przycisków i upewnij się, że zestaw stereo i inne elementy elektroniczne w kokpicie działają prawidłowo. Włącz też klimatyzację i ogrzewanie.

8. Tapicerka

Fotele i tapicerka wnętrza pojazdu mogą nosić niewielkie ślady zużycia. Jednak uważaj na wszelkie rozdarcia, plamy i popękaną skórę zarówno na przednich jak i tylnych siedzeniach – naprawa tapicerki może być dość kosztowna.

9. Jazda próbna

Jazda próbna jest prawdopodobnie najważniejszą częścią zakupów używanego samochodu. Zaplanuj trasę i wypróbuj samochód, aby sprawdzić jego zwrotność, przyspieszenie, hamowanie i zawieszenie. Jeśli to możliwe, jedź autostradą i spróbuj zaparkować.

10. Przegląd mechaniczny

Jeśli myślisz, że znalazłeś używany samochód swoich marzeń, powinieneś zaprowadzić go zaufanemu mechanikowi w celu przeglądu. Pomoże on określić, czy pojazd ma jakieś podstawowe problemy lub obszary, które mogą stać się problematyczne w przyszłości. Nie jest to usługa bezpłatna, ale może uchronić Cię przed zakupem auta w które będziesz musiał dużo zainwestować, aby doprowadzić go do poziomu używalności.